סיור שווקים פריסאימי לא אוהב שווקים? חיינו מלאים בשווקים מסוגים שונים - שווקי אוכל, בגדים, אפילו לרווקים ולרווקות יש שוק. הפעם הראשונה בה נתקלתי בשוק בפריס הייתה בגיל 17, הייתי בטיול מרתק בצרפת, מטעם בית הספר "אליאנס", ובמהלך שהותנו בעיר האורות התגוררנו באכסניה של בית הספר בפריס. על האכסניה לא ארחיב - חבל לקלקל את הטעם הטוב של הטובין שבשווקים....
מפגש ראשון עם שוק פריסאי
בבוקר הראשון שלנו באכסניה, החלטנו לצאת ולבחון את הסביבה בה אנו נמצאים. היה זה איזור מגורים, מחוץ לאזור התיירותי, שקט, רגוע, אך עדיין מרתק ומסקרן כיאה לעיר שלי. מרחק דקת הליכה מפתח האכסניה ראינו עמודי ברזל ערומים המעידים על כך כי "כאן היה שוק". עשינו הכרות ראשונית עם השכונה והמשכנו לנו בנפלאות היום...למחרת, כבר ראינו את השוק שצץ לו כמו פטרייה אחרי הגשם. או אז התחלתי להיחשף לכללים הבסיסיים של השווקים בפריס - ראשית, הבנתי שגם במקום שאיננו תיירותי יש שוק, שנית, לשווקים מקום קבוע (זוכרים את העמודים הערומים...?) ובימים מסוימים השוק נפתח ומציע את מרכולתו לתושבי הסביבה (או לתלמידי שביעית מבית ספר "אליאנס"...).
מיד החלטנו "לעשות שוק", אני זוכרת שעברנו בין הדוכנים, כאילו הייתה זו הפעם הראשונה בה ראינו פירות, ושאר ירקות. מהר מאוד הבנו ש"לעשות שוק" אצל הצרפתים זה לא ממש לרדת לשוק הכרמל בדרום תל אביב (ובלי שום קשר, גם אותו אני אוהבת). עשרות דוכנים ערוכים ומסודרים להפליא היו פזורים לאורכה של השדרה, פירות, ירקות, גבינות, בשרים, דגים, כבד אווז, לחמים, עוגות, פרחים, פירות ים, ריבות, דבש, שמן זית ועוד ועוד...הכל התנהל בסדר מופתי וניכר כי לכל מוכר יש את המקום שלו וכמובן גם את הקונים הקבועים שלו.


שתי בננות
ואם בקונים עסקינן, הרי שהשוק בצרפת מהווה בעצם את מקור הסחורה הטריה המרכזי לתושבי העיר. כשמדובר בסחורה טרייה, הצרפתים, נוהגים לערוך קניות ליום, יומיים, אבל לא לשבוע שבועיים....כמתבגרים ישראלים, מוזר היה לנו לראות מקומית רוכשת 2 בננות, שלא לדבר על 3
עגבניות אותן בחרה בקפידה. כשחושבים על זה, אין כמו לקנות מוצרים טריים לטובת הכנת ארוחה איכותית למהדרין, הרי אין דמיון בין טעם של עגבנייה שנקטפה באותו הבוקר, לבין טעם של זו שהצטננה לה במקרר שלנו...אז גם אנחנו הצטיידנו לנו בבננה ובתפוח, והיינו מאושרים עד הגג.


פריס - אכסניה לשווקים
מאז עשיתי דרך ארוכה בשווקי פריס, החל בשווקים המוכרים לכל תייר ומופיעים בכל מדריך טיולים המכבד עצמו, וכלה בשווקים אשר מרוחקים מהאזור התיירותי ומשרתים בעיקר את התושבים המקומיים....כן, יש עוד שווקים שכף רגלו של תייר כנראה לא דרכה בהם (ככה זה כשיש בעיר אחת מעל 80 שווקים). נסו פעם להגיע לכזה שוק....תרגישו כאילו הגעתם לכוכב אחר, לפחות כך המקומיים יסתכלו עליכם, ויש בזה מן השעשוע.
מבין השווקים המוכרים, אזכיר כמה אשר לדעתי חובה לבקר בהם, על מנת לספוג את אווירת השוק הפריסאית. לפני כן, חשוב לדעת כי בהיבטי שעות וימי הפתיחה ישנם כללים המשותפים לכל השווקים בפריס, ובנוסף ישנם כללים ייחודיים לכל שוק ושוק. זכרו כי בימי שני כל השווקים סגורים, ולגבי ימי הפעילות של השווקים שאזכיר, הללו יפורטו בהמשך.


רחוב מופטארד, פריס של שנות ה - 50
השוק הראשון אותו בחרתי להזכיר הוא שוק האוכל ברחוב מופטארד, או בשמו הצרפתי Rue Mouffetard. בכל פעם שאני מגיעה לפריס, אני חורשת את השוק הזה הלוך וחזור, כמה פעמים, עד שהמצפון מתחיל לאותת שיש עוד דברים לראות בעיר שלי. מדובר בשוק צבעוני, מעניין ומיוחד, לצד דוכני הירקות והפירות תוכלו למצוא בו חנויות אוכל מסוגים שונים, מחנות שכל תכליתה מכירת קישים ביתיים ועד שוקולטייר בלגי מדהים (אודותיו אכתוב בפעם אחרת). השוק פתוח בכל ימות השבוע למעט יום שני, תחנת מטרו Censier Daubenton.


סיור ברחוב בוסי ומשם לפיקניק בגני לוקסמבורג
השוק השני, נמצא ברחוב בוסי, או בשמו הצרפתי Rue Buci. מדובר בשוק ססגוני היוצא מבולברד סאינט ז'רמן (Bd Saint-Germain) המדהים לכשעצמו, ומסתיים ואיזור רחוב מזרין (Rue Mazarine). השוק ממוקם בגדה השמאלית באזור מדהים, אחד האהובים עלי בפריס (זכרו שבפריס החלק הממוקם במפה מתחת לסיין הוא הגדה השמאלית והחלק הממוקם מעל הסיין הוא הגדה הימנית). אחת החנויות שאני הכי אוהבת בשוק היא Oliviers & Co, חנות המתמחה במגוון מוצרים העשויים מזיתים, אל תפספסו.
השוק פתוח בכל ימות השבוע למעט שני, תחנת מטרו Mabillon או Odeon.
ועכשיו, אחרי שהצטיידתם בגבינה כחולה, טרייה ועסיסית, לחם כפרי איכותי (הרבה יותר מומלץ מבאגט), בקבוק יין קטן וכמה פירות טריים, עשו לעצמכם טובה ענקית וצעדו עם כל מרכולתכם אל גני לוקסמבורג (נמצאים מרחק הליכה משוק Buci). תפסו לכם פינה ציורית והתענגו.....שיק של שוק אצל לנה
השוק נתפס אצלנו בד"כ כמקום עממי מאוד, מקום בו מבקשים לרכוש סחורה טובה אך זולה. נכון, גם אנחנו כבר הבנו ששוק הוא לא מילה גסה, אבל בפריס הקדימו אותנו לפני שנים רבות....הסחורה הנמכרת בשוק היא הטובה ביותר, הטרייה ביותר והנקייה ביותר. שוק בפריס הוא מקום מפגש לכל תושבי השכונה אותה הוא משרת, ככזה, הרי שאם הוא ממוקם בלב שכונה ממוצעת, כך גם תראה האוכלוסייה המבקרת בו, לעומת זאת אם הוא ממוקם בלב שכונת יוקרה, תוכלו למצוא בו את נשות השכונה המבושמות, ילדיהן לבושי המותגים ולעתים גם גברים מעונבים וריחניים. כזה הוא שוק PRESIDENT WILSON הממוקם בלב הרובע ה – 16. אל השוק ניתן להגיע בהליכה לא ארוכה משער הניצחון לכיוון נהר הסיין, לאורכה של שדרת LENA. השוק עצמו ממוקם על שדרת WILSON אשר מצטלבת עם LENA בקרבת הסיין. הסיור בשוק שונה מעט מסיור בשוק "רגיל", זאת משום שמלבד מראות השוק השגרתיים, ניתן גם לראות מכוניות פאר, נשים וגברים לבושים בלבוש מוקפד, ילדים שנראים כאילו נלקחו מאיזה סרט וכל אלו נמצאים, באופן פרדוקסאלי, בתוך שוק. אני באופן אישי לא בעד כבד אווז, אבל בשוק יש דוכן קבוע של אדם חביב עמו התחברתי, אשר מוכר כבד אווז כבר שנים רבות בכמה משווקי העיר. יש הטוענים כי מדובר בכבד אווז איכותי ביותר...אם תטעמו אתם מוזמנים לספר לי איך הוא.
השוק פתוח בימי רביעי ושבת, תחנת מטרו ALMA MARCEAU או LENA.


רחוב קלר נושק לאחוריים של מגדל אייפל
אני מעריכה שאם הייתם בפריס בקרתם במגדל אייפל...זוהי הערכה סבירה שהרי במגדל עצמו מבקרים מיליוני אנשים בשנה. ישנן כמה דרכים להגיע אל המגדל עצמו – יש הנוקטים ב"גישת הטרוקדרו", גישה אשר גורסת כי המראה המלבב ביותר של האייפל הוא מכיוון מרפסת הטרוקדרו אשר ממוקמת ממש ממול למגדל, בגדה הימנית, בעוד המגדל עצמו ממוקם בגדה השמאלית. אכן, המראה ממרפסת הטרוקדרו מלבב, במיוחד בערב, כאשר אורות רבים מאירים את המגדל (לאחרונה שמעתי כי ישנה כוונה לחסוך בשימוש באורות במגדל למען איכות הסביבה). יש כמובן הנוקטים ב"גישת הטיפוס"... על המגדל כמובן. מדובר בהחלט בחוויה, אשר מומלץ לחוות פעם בחיים, עם זאת ישנם אתרי פנוראמה נוספים בפריס, אשר יספקו לכם את אותו צורך עז בתצפית על העיר המדהימה מגובה רב, מבלי לעמוד בתורים עצומים אשר לא ראיתם כמותם אפילו ביורודיסני. גישה אחרת היא גישת – "וואו, הנה מגדל אייפל". גישה זו היא גישת אותם אלו שמטיילים בגדה השמאלית ללא יעד מוגדר, ופתאום, ללא הודעה מוקדמת רואים את מגדל אייפל מבעד לעצים ולבניינים, והוא הולך ומתקרב עם כל צעד, וזאת ללא כל תכנון מוקדם. זה מה שקורה כאשר מסתובבים באזור המוזיאון הצבאי שבגדה השמאלית, המגדל נראה קרוב מתמיד ודחף לא מובן גורם לך ללכת אחריו, כאילו גילית משהו שלא ידעת שהיה קיים שם תמיד. הדרך אל המגדל מהגדה השמאלית מקסימה, ובסופה מגיעים אל המגדל מהצד האחורי שלו, בדיוק מהצד הנגדי למרפסת הטרוקדרו. הצד הזה של המגדל הוא בעצם פארק גדול אשר ניתן לערוך בו פיקניקים, לנוח ולהצטלם עם החבר הגבוה החדש אשר צלו חולש על כל המדשאות. ואם הזכרנו פיקניק, הרי שיש גם צורך בצידה מתאימה. כזאת, ניתן למצוא בשוק RUE CLER הממוקם ברחוב CLER שנמצא בין המוזיאון הצבאי לבין מגדל אייפל. מדובר ברחוב מקסים, אשר בו חנויות רבות לממכר מזון, פירות, ירקות ושאר טובין. ניתן להגיד שמדובר במעין רחוב/שוק בדומה לרחוב מופטארד אותו הזכרתי בתחילת הכתבה. בשוק CLER מומלץ להצטייד במוצרים לפיקניק וממנו להמשיך לצעוד בעקבות המגדל, דרך הרחובות הקטנים והמקסימים שבאזור. כשתגיעו לגנים שלמרגלות האייפל, ערכו לכם פיקניק חינני, ואחריו לא נראה לי שתשתוקקו עוד לעמוד בתור לטובת טיפוס על המגדל. שימו לב – באזור האייפל ישנם מוכרי מזכרות רבים שישמחו להציק לכם, כן היזהרו מכייסים. השוק פתוח בכל ימות השבוע למעט שני, תחנת מטרו ECOLE MILITAIRE.


פריס האורגנית
השוק האחרון אותו אזכיר הוא שוק RASPAIL, שוק זה ממוקם בבולברד RASPAIL שבגדה השמאלית, באזור האהוב עלי – מונפרנאס. מדובר באזור מקסים אשר מומלץ לבקר בו גם בלי כל קשר לשוק המעניין עליו אמליץ. ראוי לציין כי במונפרנאס ממוקם הבניין הגבוה ביותר בפריס, מדובר בבניין עסקים אשר את קומתו האחרונה הסבו לתצפית פנוראמית על העיר. אם החלטתם לוותר על הטיפוס על מגדל אייפל, תחליף ראוי ביותר הוא המגדל במונפרנאס – נוף דומה והרבה פחות אנשים בתור. ונעבור לשוק- מדובר בשוק דו תכליתי, אשר בימים מסוימים מתפקד כאחד השווקים בפריס, וכפי שכבר הבנתם לכל שוק יש את הייחוד שלו, ובימים אחרים מתפקד כשוק ביולוגי, אשר בו מוצרים אורגניים מדהימים. כאשר אנו עוסקים בשווקים, קשה להגדיר מה בדיוק עושה את השוק מיוחד – הדוכנים שבו, או אולי הסחורה שבו ואולי אלו בכלל האנשים הפוקדים אותו? בשוק RASPAIL ישנה אווירה מעולה, מוצרים מעולים ובעלי דוכנים חביבים. אין ספק שגם המיקום שלו, באחד האזורים האהובים עלי בפריס, גורם לו להיות נאה בעיני (בדיוק כמו השכנים בספר "דירה להשכיר"). הייחודיות שבשוק היא העובדה כי בימי ראשון לובש השוק גלימת אורגניות ומספק סחורה מעט שונה מהסחורה בימי השוק ה"רגילים", כן הוא ממוקם קרוב מאוד לחנות המדהימה – LE BON MARCHE ,שהנה סופר/מעדנייה יוקרתית ביותר, הפונה ללקוחות אמידים ומעלה, החנות ממוקמת ברחוב SEVRE. השוק פתוח בימים שלישי ושישי, והשוק האורגני פתוח בימי ראשון, תחנת מטרו SEVRES BABYLONE או RENNES.ולסיום, שני טיפים לא שגרתיים בתחום השווקים:
1. לחובבי השווקים האמיתיים, וסתם למי שמאוד אוהב את תחום הקולינריה, גסטרונומיה וכו', אני ממליצה בחום לרכוש את הספר PARIS IN A BASKET ובתרגום חופשי "פריס בסל". מדובר בספר מדהים ומרתק אשר תכליתו סקירת כל שווקי האוכל בפריס. הספר מכיל בתוכו מידע על כל שוק ושוק, ומחולק ע"פ רבעים (פריס מחולקת ל - 20 רבעים). לצד סקירת השווקים מובאים מתכונים נפלאים המותאמים למצרכים הנמצאים בשווקים. בסופו של הספר ישנה טבלה נוחה ומפורטת ובה שמות השווקים ע"פ דירוג אותו קיבלו ממחברות הספר, ימי פתיחה ושם תחנת המטרו הקרובה לכל שוק. Paris in a Basket / NICOLLE AIMEE MEYER&AMANDA PILAR SMITH.
2. בית הספר הגבוה לבישול "הקורדון בלו" - Le Cordon Bleu אשר עליו אכתוב באחת הפעמים הבאות, מציע יום מרתק שתכליתו הכרות עם שוק פריסאי. היום נקרא Paris Market Tour, והוא נמשך מהבוקר עד שעות אחר הצהריים. במהלך היום יוצאים המשתתפים לסיור באחד משווקי האוכל הטובים של פריס, זאת בלוית שף צרפתי ומתורגמן המתרגם את כל היום לאנגלית. במהלך הסיור בשוק חושף השף את המשתתפים לסודות השוק, טועמים מעדנים וכמובן שהשף קונה מצרכים לטובת בישול ארוחה בהמשך היום. לאחר הסיור בשוק, מתקיימת בבית הספר ארוחת צהרים קלה אשר מורכבת הן ממנות שבושלו בבית הספר והן ממצרכים שנרכשו על ידי השף בשוק. בהמשך, נערכת הדגמה של בישול ארוחה בת כמה מנות. מדובר ביום חוויתי, מרתק, מעניין, משביע ובלתי נשכח. ליום זה ולסדנאות נוספות, תוכלו להירשם דרך האינטרנט של בית הספר -שלכם,
שרון

3 תגובות:

 1. בביקור האחרון שלי בפריז ביקרתי בשוק הזה. פשוט חוויה קולינרית-גסטרונומית עצומה! איזה אוכל, איזה מטעמים, איזה שפע, באמת ממליצה לכל אחד! אגב קניתי שם אחלה סט סרוויס שמשרת אותי עד היום.

  השבמחק
 2. רגע רגע גם אני מאוד התלהבתי אבל לדבר אחד חיכיתי וזה המחירים, מה לגבי המחירים??

  השבמחק
 3. מצטרפת לאזהרה מהכייסים באיזור של אייפל, ובכלל מאיזורי תיירות על מפות צרפת.
  תודה על הסקירה המעולה, מתקשה להתאפק ולחכות לטיסה הבאה לפריז!

  השבמחק

תודה על התגובה, שיהיה מתוק :-)

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *