קצת נוחיות, שירותים ציבוריים בפריס

אתם בטח שואלים את עצמכם מה קרה לי...איפה העוגות, המאפים, הפטיסרי/בולנז'רי, השווקים, הגנים. ובכן, הבטחתי זווית ראיה מעט שונה של פריס ומכיוון שכולנו חוטאים בהליכה לשירותים ציבוריים, החלטתי להעלות את המידע שיש לי בעניין על הכתב. ראשית, אני מוצאת שמידע בסיסי שכזה יכול לעזור למטיילים בעיר, מדובר במידע שבדרך כלל לא מופיע בספרים ואין אחד שלא עושה בו שימוש. שנית, גם באמצעות המידע הזה ניתן ללמוד הרבה על העיר ועל היותה סוציאלית ונוחה. אגב, התמונות בפוסט לא תהיינה של שירותים ציבוריים....לא עלה בראשי לצלם אותם (אשלים את החסר בנסיעה הקרובה).

שירותים ציבוריים כשמם כן הם, מדובר בשירותים אשר מטרתם לשמש את הציבור הרחב אשר נמצא במרחב הציבורי וצריך להתפנות. תחשבו רגע על עצמכם, האם כאשר אתם נמצאים בעיר המגורים שלכם אתם עושים שימוש בשירותים ציבוריים? אני מניחה שהתשובה היא בדרך כלל לא.....הן משום שבדרך כלל הכי נוח ונקי בבית, והן משום שבארץ תרבות השירותים הציבוריים כמעט ולא קיימת. ישנם מקרים של המצאות בקניון או בסרט בהם פוגשים את הנוחיות...אבל לא נראה לי שהרבה מעבר לזה.


נוח בפריס
בפריס התמונה מעט שונה, אפשר בפירוש לשרטט תרבות של שירותים ציבוריים. יתכן שהסיבה לכך היא העובדה כי כמות התיירים העוברים מדי יום בפריס היא אדירה, ויש לתת מענה לכל צרכיהם הבסיסיים של המבקרים בה. כן, צריך לזכור כי הצרפתים הם סוציאליים להחריד, ויתכן כי גם מאפיין זה קשור לתרבות הנוחיות. כמובן שבל נשכח כי כמו בכל דבר, גם כאן התפתחה חשיבה כלכלית ויש שירותים ציבוריים שהפכו לבתי עסק לממכר נוחיות...כן כן ממש כמו שזה נשמע. אגב, גם אלו אשר גובים סכומים סמליים לטובת תחזוק המקום, יכולים לעשות קופה לא קטנה ביום, אם למשל הם נמצאים למרגלות האייפל או בלובר....מקומות בהם עוברים רבבות אנשים ביום.
בשורות הבאות אכיר לכם כמה וכמה מקומות בפריס בהם יש שירותים ציבוריים אשר ניתן לעשות בהם שימוש ללא כל תשלום, או בתמורה לתשלום סמלי. כן, אמליץ לכם על שירותים ייחודיים אשר הפכו לעסק. וגם אתן כמה טיפים כלליים...לשלם או לא לשלם?
בפריס פזורים אתרי תיירות רבים מאוד, עובדה המקלה על מציאת שירותים ציבוריים. בנוסף, מצויים בעיר שירותים ציבוריים רבים אשר לא קשורים לאתר תיירותי זה או אחר. כן, כמו בכל מקום בעולם, גם בתי הקפה והמסעדות זוכים לעדנה בתחום זה ותיירים רבים מנצלים את שירותיהם, תרתי משמע.

שירותים באתרי תיירות - כמעט בכל אתר תיירות תמצאו שירותים ציבוריים אשר מתוחזקים ומנוקים באופן שוטף. קחו לתשומת לבכם שישנם אתרים בהם, למרות שהשירותים נמצאים בתוך האתר, הרי שהם בתשלום סמלי. בזמן שאתם נמצאים באתר תיירות, השתמשו בשירותים משום שהם בדרך כלל יהיו נקיים יותר. אומנם, מדובר באתרים בהם עוברים אנשים רבים בכל שעה, אבל רמת הניקיון היא בדרך כלל טובה, במיוחד בשירותים אשר בהם אתם נדרשים לתשלום סמלי.
כמובן שלא אפרט כאן את כל אתרי התיירות של פריס, כי בכל אחד מהם תוכלו למצוא שירותים, עם זאת אני חייבת לציין את השירותים שבקרוסל לובר – POINT WC עליהם גם אפרט בהמשך...בהחלט חוויה מסוג אחר.

שירותים ציבוריים שאינם באתרים תיירותיים –קצת קשה להתייחס לקטגוריה הזו, כי הרי כל פריס היא אתר תיירות אחד גדול. עם זאת, כאן מדובר בשירותים ציבוריים בפארקים, כניסות למטרו, גנים ציבוריים וכדומה. בעקרון, השירותים הציבוריים בעיר הם חינמיים, כלומר ניתן להשתמש בהם ללא תשלום. עם זאת, ברוב המקומות המסודרים והנקיים מוצב לו "אב בית" או בחלק מהמקרים "אם בית" (אם יתמזל מזלכם היא תהיה מאדאם אמיתית שקצת מתעצבנת ומשליטה סדר...זה מאוד משעשע), אשר דואגים לסדר ולניקיון. בדרך כלל, בכניסה לשירותים מסוג זה, תהיה מונחת צלחת ועליה נהוג להשאיר סכום סמלי של 20-50 סנטים (כלומר עד חצי יורו, תלוי במקום). שימו לב, ישנם מקומות בהם יש חובת השארת מטבע וישנם מקומות בהם רק נהוג לעשות כן. המלצה שלי – בכל מקום בו יש צלחת, השאירו מטבעות, מדובר בסכום סמלי לחלוטין עבור הנותן ומצטבר עבור המקבל, שעושה עבורכם עבודה לא מרנינה בלשון המעטה.
שירותים מומלצים – באחד הפוסטים הקודמים שעסק במקומות לפיקניק בפריס, הזכרתי את הגן שבאחוריים של כנסיית הנוטרה דאם. ובכן, באותו גן ישנם שירותים ציבוריים נחמדים מאוד וחינמיים. מדובר במקום אשר בכל פעם שביקרתי בו לא נתקלתי בעומסים מיותרים. תשומת לב כי בשירותים אלו, כמו גם במקומות אחרים, גם לאב הבית יש הפסקת צהריים, כך שאל תתפלאו אם תגיעו בשעות הצהריים והם יהיו סגורים.


עב"מים לנוחיותכם
עיריית פריס הגדילה ועשתה ופיזרה בכל רחבי העיר עב"מים נייחים אשר משמשים כשירותים ציבוריים אוטומטיים לכל דבר (אם תרצו שירותים כימיים). טוב נו, לא מדובר באמת בעב"מים אלא במעין "קופסא" מוזרה, עשויה מתכת או חומר דומה, אשר תוכלו להיתקל בה ברחובות שונים, ומעליה מתנוסס השלט – TOILETTES. מדובר ברעיון גאוני, שהרי אחד הבילויים המרכזיים בפריס הוא שוטטות ברחובות, ולאו דווקא כניסה לאתרים. כלומר, ניתן להעביר בנקל יום שלם בהסתובבות ברחובותיה של העיר מבלי להיכנס לאיזה מוזיאון או אתר היסטורי, ומבלי שתהיה אפשרות לעשות שימוש בשירותים שבאותם אתרים. ה"קופסאות" בולטות לעין, לא תפספסו אותן והן בדרך כלל נקיות יחסית, ממלאים בהן נייר טואלט באופן שוטף והן חינמיות. על מנת להיכנס לתוך הקופסא, צריך לבחון אם היא פנויה על ידי המצאות אור ירוק או שלט המורה כי השירותים פנויים (LIBRE). כאשר נכנסים פנימה, הדלת נסגרת באופן אוטומטי ואז העוברים והשבים אמורים לראות שלט המורה כי השירותים תפוסים (OCCUPE). כאשר סיימתם את ענייניכם אל תעמדו דקות ארוכות ותחפשו את הידית להורדת המים...עת תצאו השירותים יתנקו בעצמם. אגב, השירותים מנקים את עצמם בשטיפה די יסודית ולכן יש אפשרות שגם הרצפה תהיה רטובה לאחר הניקוי. כמובן שכמו בכל דבר מכני, יכולות להיות תקלות, אבל בדרך כלל השירותים תקינים. המלצה קטנה – השירותים האוטומטיים לא מומלצים לקלסטרופובים, יש בהם אלמנט של משהו שנסגר עליך וזה לא כל כך נעים למי שחושש ממקומות סגורים וצרים.


בתי קפה נוחים
תשמעו, התלבטתי אם להתייחס לעניין בתי הקפה והמסעדות, אשר התיירים הרבים נוטים לנצל את שירותיהם...ולא שירותי האוכל שלהם, אלא השירותים הקשורים לענייננו. אני באופן אישי לא נוטה להכנס לבית קפה בשביל הנוחיות, כלומר כן בשביל נוחיות הקפה או השוקולה שו, אבל לא רק בשביל להטיל את מימי. שירותים בבתי קפה בפריס מתוחזקים בדרך כלל בצורה מצויינת, במיוחד אם מדובר בבתי קפה יוקרתיים (אנג'לינה, קפה דה פלור, לה דו מגו). לכן, אם אתם עוצרים להפסקה באחד מתי הפקה או המסעדות, אל תשכחו לסיים בביקור בשירותים...גם כדי להתרשם, וגם כדי להתרוקן עד התחנה הבאה. כמובן שיש מצבים בהם נתקעים, והמוצא היחידי הוא להכנס לבית קפה או למסעדה...במקרה כזה, מומלץ לבקש רשות לעשות שימוש בשירותים. בדרך כלל הצרפתים המנומסים יאפשרו לכם להכנס, ומן הסתם גם לא תהיו הראשונים שמבקשים. בדרך כלל השירותים במקומות אלו יהיו ללא תשלום, למרות שנתקלתי במצבים בהם כן הונחה בכניסה הצלחת המוכרת.


לעשות כסף משירותים ציבוריים
אין ספק שפריס מפתיעה אותי כל פעם מחדש, אבל באותה פעם בה נכנסתי לשירותים ההם בשדרה ההיא הופתעתי בגדול. כמו שציינתי, ברוב המקרים אנחנו נדרשים להניח מטבע סמלי בכניסה לשירותים, לטובת תחזוקת המקום על ידי אב/אם הבית. באופן אישי, אני רואה את זה כפיתרון הוגן למצב שבו צד אחד צריך משהו בסיסי ביותר, והצד השני מספק לו אותו בתשלום מינימאלי...אין כאן כל ניצול של המצב או ניסיון לעשות רווחים על גבו של התייר הממוצע. בכל מקרה, יש חברה אחת (ואולי אף יותר...אם אתם מכירים עוד אשמח לשמוע) שהחליטה ששירותים ציבוריים יכולים להיות עסק כלכלי לא רע. מדובר בחברת POINT WC, אשר לה מספר סניפים בפריס. אני ביקרתי בסניף הממוקם בשדרת השאנז אליזה. האמת היא שפשוט לא מצאתי מקום אחר והרגשתי אי נוחות אמיתית...פתאום ראיתי שלט עם כיתוב ורדרד (אם זכרוני אינו מטעה אותי) אשר מעיד על הימצאותם של שירותים באחד הפסאז'ים שבשדרה. הלכתי בעקבות השילוט והגעתי למקום קסום ומיוחד. לא האמנתי ששירותים יכולים להיות כל כך יפים, מושקעים, נעימים ומרגיעים...ועוד בלב השדרה ההומה ביותר בפריס. תמורת התענוג הזה שילמתי סביב היורו או שני יורו, כבר אינני זוכרת...אבל זו בפירוש הייתה חוויה צרפתית ייחודית. אגב, החברה מוכרת אביזרי שירותים, החל מנייר טואלט מיוחד, עובר במתקני תלייה ייחודיים ועד כיורים, אסלות ועוד ועוד. שירותי החברה ניתנים בשלושה מקומות – שאנז אליזה מס' 26, בית הכלבו פרינטמפס שבבלוברד הוסמן וקרוסל דה לובר. אני יודעת שקצת מוזר להוציא על שירותים סכום שמספיק ללחמנייה ברשת PAUL, אבל זו חוויה מסוג אחר.....תודו שעוד לא קבלתם המלצות בתחום השירותים...מומלץ!!!
האתר של POINT WC - http://www.pointwc.com/index.php

מאחלת לכם את כל הנוחיות שבעולם,
שלכם
שרון

9 תגובות:

 1. שונית10/10/09 15:08

  בדיוק לשרותים האלה בשאנז אליזה נפלתי בסיורי הראשון ברחוב, (רחוב..... תרבות בפעולה) ואז לא חשבתי שזו "חוויה צרפתית יחודית" אז שעדיין תרגמתי כול יורו לש"ח (כאילו שעכשיו חודש וחצי אחרי אני לא עושה את זה) כמעט נפלתי וכבר שחכתי למה נכנסתי למקום קדוש זה.... יצאתי שוב לקרוא את השילוט וחשבתי בליבי האם אלה שרותים מהתקופה של לואי ה 14 שהכול מרוצף בזהב והנייר עשויי ממשי....... דחילק שרותים זה שרותים זה שרותים.... וכול היופי מסביב גם עם לצלילים היה מתלווה ניגון של יצירת מופת ממוצרט או ווילדי עדיין אני חושבת ש 2 יורו לתענג... זה קצת מוגזם... (12 ש"ח)

  השבמחק
 2. שונית יקירתי....מה שלומך?
  וואלה, זה כבר 2 יורו? לא זכרתי בדיוק כמה שילמתי, אבל אין ספק שזה לא זול :-)
  שמחה שאת מגלה את פריס לאט לאט ובטוחה שתמשיכי
  להנות מאוד.
  נשיקות מישראל
  שרון

  השבמחק
 3. אנונימי10/10/09 16:10

  מ ה מ מ ת
  אני רוצה שירותים ב2 יורו עם מוזיקה קלרסית ברקע!! תזכירי לי אם אשכח :-)

  השבמחק
 4. לא נשכח, נבקר וגם נרכוש אקססוריס....

  השבמחק
 5. רעיון נחמד לפוסט. יש אפילו לדעתי אתרים שעוסקים בנושא ולא רק בפריז. בלונדון אפשר לשלוח הודעת טקסט, ולקבל את השירותים הקרובים אליך בווסטמיניסטר. לפי דעתי השירותים הם בעד תשלום. מעניין מהו התשלום היקר ביותר בעולם עבור שירותים.
  בלונדון אף קראתי שיש שירותים שהוסבו לבאר, ויש את השירותים היקרים בעיר או בעולם, שנמכרו תמורת סכום מגוחך של כמה מיליונים בשכונת ריצ'מונד, ועדיין מחכים שישפצו את המקום.

  השבמחק
 6. גדול!!! השירות הזה של הסמסים...אחלה רעיון.
  שמחה שנהנת סלע, ומחכה לקרוא את שלך על לונדון.
  שרון

  השבמחק
 7. לגבי איך נראים העב"מים:
  http://www.tripadvisor.com/LocationPhotos-g187147-d197567-Mercure_Paris_Montmartre-Paris_Ile_de_France.html

  השבמחק
 8. אנונימי6/1/11 18:58

  אפילו לגברים זה מסובך בעיר הזאת... לא פעם ראיתי אנשים "חוטפים בראש" על זה שהם לא כל כך הצליחו להתאפק ומצאו איזה עץ נסתר...
  גם לי יש סיפורים מעניינים בנושא הזה,
  המקרה הראשון קרה בגנים ליד הלובר, הייתי עם חבר שאמר לי שאם בדקות הקרובות הוא לא מוצא שירותים הוא מתפוצץ... אחרי חיפוש מהיר הבנו ששירותים הוא לא יפגוש והתור להיכנס ללובר ארוך כאורך הגלות. הוא נכנס בין צמחייה מסודרת וגבוהה בגנים והטיל את מימיו כשהוא עושה את עצמו מדבר בנייד, ובדיוק באותה שנייה יוצאת מולו קבוצה של תיירים שהסתובבו בגן ... שתי דקות אחרי, גם אני כבר הייתי צריך שירותים מרוב שלא הפסקתי לצחוק....

  המקרה השני קרה לי בגני לוקסנבורג, כשסופסוף מצאתי את השירותים הציבוריים שעטתי קדימה וסימנתי לשומר שאני אשלם לו אחרי זה, אבל צרפתי זה צרפתי הוא נכנס אחרי עד המשתנה ועמד מאחוריי כדי שאני כנראה לא יברח לו...

  חיליק

  השבמחק
 9. חיליק...אז זה היה חבר שלך שראינו???!!??
  סתם סתם...בהחלט משעשע.
  תשמע, אני לעומתך ראיתי דברים מחליאים, כמו בן אדם ששולף ומשתין באמצע תחנת מטרו על הקיר....מדהים.
  שרון

  השבמחק

תודה על התגובה, שיהיה מתוק :-)

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *