לונה פארק תוצרת צרפת, או המלצה על אתר מדהים לחובבי אומנות השוקולד...


בפוסט הקודם חלקתי איתכם את העוגה המיוחדת אשר הכנתי לשחר המתוקה. העוגה עצמה, עוגת מוס שוקולד, לה ניתן למצוא מתכונים רבים ומגוונים בספרי בישול, באתרים רבים ברשת וכדומה. המיוחד בעוגה עליה כתבתי, היו קישוטי השוקולד, אותם הכנתי באמצעות שתי טכניקות. לדעתי האישית, קישוטי שוקולד הם הקישוטים היפים ביותר, וניתן לייצר סוגים רבים של קישוטים, להשתמש בטכניקות שונות והמגוון פשוט עצום.


הטכניקה הראשונה בה השתמשתי לטובת הכנת קישוט כפתורי השוקולד, הייתה טכניקה של שימוש בשקפי טרנספר. מדובר בשקפים עליהם יש דוגמא אכילה (עשויה מחמאת קקאו וצבעי מאכל), וכאשר מורחים על השקפים שוקולד מטומפרר וממתינים להתקשות השוקולד, הרי שהדוגמא עוברת מהשקף לשוקולד וכך מתקבל שוקולד מקושט ואכיל. במקרה הספציפי שלנו, רכשתי את האמצעים בסלון השוקולד בפריס בשנת 2009. מדובר בערכה ובה תבנית סיליקון קטנה ושטוחה ובה חורים בצורת עיגולים קטנים (מעין כפתורים), וכן מספר שקפי טרנספר. לטובת הכנת הכפתורים, הנחתי את התבנית על השקף, כשפני השקף המחוספסים לכיוון מעלה (על צד זה ימרח השוקולד). טמפררתי שוקולד לבן, בטכניקה אותה תוכלו למצוא,למשל, בפורום שוקולד בתפוז (מדובר בפעולה אשר נכתב עליה רבות ברשת, אין צורך למחזר...פשוט כנסו ותמצאו טכניקות רבות), ואת השוקולד יצקתי לחורים העגולים, כך שהוא בא במגע עם הדוגמא האכילה שעל השקף. כעבור כמה זמן, התקשה השוקולד והכפתורים יצאו בנקל מהתבנית ועליהם הדוגמא שהייתה על השקף. שקפי טרנספר ניתן למצוא בכל חנות המתמחה באפייה, וקיימות רבות כאלו בארץ. המבחר והדוגמאות משתנות מחנות לחנות, אך עדיין ניתן למצוא מנעד די רחב של אפשרויות.


הטכניקה השנייה בה השתמשתי הייתה לטובת הכנת הכדורים אשר הונחו על העוגה. מדובר בכדורים העשויים משוקולד, שאליהם הועברה דוגמא על בסיס אותו העיקרון של שקפי הטרנספר, אך בצורה מעט שונה. גם הפעם, השתמשתי בחומרים אותם רכשתי בסלון השוקולד בפריס...שנת 2008. מדובר בתבניות של חצאי כדורים, חד פעמיות, עשויות מפלסטיק. בתוך חצאי הכדורים מודפסת הדוגמא האכילה, ממש כשם שהודפסה על שקף הטרנספר. כלומר, מדובר בתבנית של שקעים בצורת חצאי עיגולים, אשר בתוכם עיטורים מרשימים ואכילים. חשוב לציין כי השימוש בתבנית הוא חד פעמי לטובת העברת הדוגמא, משום שלאחר שימוש אחד הדוגמא בעצם עוברת לשוקולד ומוסרת מן השקף. עם זאת, ניתן להשתמש בתבנית שימוש חוזר, רק הפעם ללא הדוגמא. לאחר התקשות השוקולד, מוציאים את חצאי הכדורים מהתבנית ואם רוצים, "מדביקים" שני חצאים לכדור עגול ומושלם. על מנת לשדך שני חצאים ניתן להשתמש בשוקולד מומס או בדבק מיוחד לשוקולד. למי שמתעסק קצת בשוקולד, ברור ששימוש בתבניות פלסטיק הוא בעייתי ביותר משום שכאשר עושים שימוש בתבניות לפרלינים, על התבנית להיות חזקה מאוד, אחרת מאוד קשה לעבוד איתה. איך סבתא שלי אמרה לי פעם – "בשביל להיות יפה צריך לפעמים לסבול" (ולא, היא לא הייתה פולנייה). זה בדיוק ככה במקרה שלנו....אין מה לעשות, לא הכי נוח אבל התוצר מרשים ביותר.אחרי שפרסמתי את הפוסט על העוגה, פנו אלי רבים לטובת איתור מקום בו ניתן לרכוש את התבניות המיוחדות של חצאי העיגולים. בתחילה לא ממש ידעתי מהיכן להתחיל לחפש...הרי מצאתי את התבניות הללו בסלון השוקולד, בדוכן מדהים, אבל ללא "הורים". בהמשך, קיבלתי פנייה מקוראת של הבלוג שלי ב"על השולחן". אותה קוראת שלחה לי מייל ובו קישור לאתר של יצרן אשר נמצא בניו יורק ומוכר קישוטי שוקולד שונים ומגוונים. לאחר שיטוט באתר שיצורף מיד, מצאתי את מקור התבניות!!! מדובר בחברה צרפתית בשם PCB CREATION המייצרת אלפי סוגים של שוקולדים מקושטים וקישוטי שוקולד. האמת היא שצריך שעות על מנת לעבור על כל האתר שלהם...כנסו לאתר וחפשו את ה"חנות" (בצרפתית "בוטיק"...אגב, באתר קיימת גם אופציה לאנגלית). תוכלו למצוא בחנות מאות סוגים של שקפי טרנספר, תבניות מיוחדות, צבעים לשוקולד, ספריי לשוקולד, דקורציות שונות ועוד ועוד...תאמינו לי, קשה לראות את הכל בפעם אחת, זה דורש המון זמן.

אז פרסום הפוסט על העוגה היה שווה ביותר והוליד קישור לאחד האתרים המומלצים ביותר לעוסקים בשוקולד...עכשיו רק צריך לבחון להיכן הם עושים משלוחים וכו. תהנו...

האתר של החברה האמריקאית – http://www.qzina.com/

האתר של PCB - http://www.pcb-creation.fr/


שלכם שרון

4 תגובות:

 1. אני רק שאלה...על השקפים עצמם לא מוזכר שצריך לטמפרר את השוקולד אלה רק להמיסו בכלי פונדו או בבאין מארי ואח"כ למזוג לשקעים. מניסיונך, יכול לעבוד גם ככה או שחייבים לטמפרר?
  תודה,
  ענת

  השבמחק
 2. הי ענת
  לגבי הטמפרור...
  אני מניחה שאת יודעת מה התהליך ומה מטרתו. בקצרה - התהליך נותן לנו תוצר שלא נמס בידיים, מבריק, יציב וכדומה. בקיצור...עדיף לטמפרר. אם מטמפררים נכון, הרי שהשוקולד לא נמס יש בין האצבעות, לא מלבין בד"כ (אם מאוחסן נכון), מבריק ובעל מרקם נכון. כמובן שאפשר גם לנסות בלי לטמפרר, אבל אז הסיכוי שהוא יהיה בעל כל התכונות לעיל אפסי. תנסי ככה וככה ותראי אם מבחינתך ההבדלים מהותיים....

  השבמחק
 3. אנונימי5/1/10 12:34

  It's so much easier with a Tempering machine, one can buy a 2nd hand on ebay for not too much money (80-90 GBP) and it saves so much time.

  Maybe a bit of a cheat but still fun !

  David.

  השבמחק
 4. good idea. I'll try to find one

  השבמחק

תודה על התגובה, שיהיה מתוק :-)

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *