ובשבילי, קפה פריסאי

פריס היא עיר של שיק, עיר של אופנה, עיר של להסתכל על העוברים ושבים, עיר של לראות ולהראות. אומנם הצרפתים נחשבים לשמרנים, סגורים ולא מאוד ידידותיים למשתמש (ואני מוכנה לסנגר עליהם בנקודה הזו), אבל בכל הקשור לבתי קפה ניתן להגיד שיש משהו מאוד "שיתופי" בבתי הקפה של פריס. ישיבה בבית קפה בפריס היא חוויה בפני עצמה, בלי כל קשר למה שמזמינים...כלומר עצם הישיבה, צורת הישיבה והשירות הם חוויה מעניינת ולדעתי מה שמזמינים, זה רק התירוץ. פינת הלשון: המונח "קפה עולה" שאוב מצרפתית ומשמעותו קפה על חלב...CAFE AU LAIT.

פריס מלאה בבתי קפה, כעיר תיירותית הרי שיש להם ביקוש רב, אבל לא רק התיירים יושבים בבתי קפה... מדובר בבילוי חביב מאוד גם על המקומיים. פריסאים יכולים להעביר שעות בישיבה על קפה בבית קפה, או בבראסרי המקומית. לא יסלקו אותם, לא ישאלו כל רגע האם הכל בסדר כדי לרמוז שכדאי להם להזמין עוד משהו או להתנדף....ממש כמו בישראל ("ממש"...). יש להם זמן לקרוא ספר, או איזה עיתון צרפתי, או סתם לעשן בשרשרת...יש זמן, אף אחד לא רודף אחריהם...רגוע.


בתי הקפה בפריס אשר פתוחים לרחוב, מסודרים כך שכל מי שיושב בחלק החיצוני של בית הקפה, יושב כשפניו לרחוב. מוזר? הרי הצרפתים נתפסים כשמרנים...אז מה פתאום לשבת בפתיחות כזו אל הרחוב? יותר מזה, הישיבה עם הפנים אל הרחוב יוצרת מצב בו בעצם הכיסאות מסודרים שורות שורות ממש כמו בהצגת תאטרון, וכך יוצא שיושבי בית הקפה יושבים כמעט בשורות, צמודים אחד לשני ועדיין לא ביחד. יש בישיבה הזו משהו מאוד מיוחד. הרי איך אפשר לשהות בפריס ולפספס רגע אחד מהקורה בה? לא חבל? אז בתי הקפה מספקים פתרון יצירתי ויוצרים מצב בו הרחוב הפריסאי הוא סוג של תאטרון, ויושבי בתי הקפה הם הצופים. באתם עם בן זוג, חבר או חברה לבית הקפה? יש סיכוי רב שכמעט ולא תראו אותו, או שייתפס לכם הצוואר....הרעיון הוא להתבונן לכיוון הרחוב, שם הרבה יותר מעניין. כמובן שבתי הקפה מספקים גם חלקים פנימיים בהם ישנם שולחנות רגילים סביבם ניתן לשבת בצורה "רגילה", אבל מומלץ מאוד להשתתף בתאטרון הרחוב הפריסאי הזה ולחוש את הקסם שיש בו.

ההיסטוריה של בתי הקפה בפריס היא עתיקת יומין, ניתן למצוא עליה מידע באמצעות חיפוש בסיסי במנועי החיפוש. מה שכן כדאי להדגיש הוא שבתי הקפה בפריס נחשבו מאז ומתמיד למוסד, מקום בו מתרכזים מיטב המוחות, מהפכנים, הוגי דעות וסופרים אשר יצרו וכתבו בבתי הקפה. רבים מבתי הקפה בפריס הם בעלי היסטוריה מפוארת מאוד ולעתים ניתן ממש לדמיין איך ישבו בהם הוגו, סרטר, בלזאק, רוסו ועוד רבים וטובים. חלק מבתי הקפה של אותה התקופה עדיין חיים ובועטים, וניתן ממש לחוש בהם את ההיסטוריה חיה...וזה, אגב, אחד הדברים האהובים עלי בפריס. ההיסטוריה פשוט זועקת בעיר הזאת, וללא השקעת מאמץ ניתן פשוט לדמיין איך חיו בה בתקופות אחרות.


בתי הקפה האהובים עלי פזורים ברחבי העיר, אבל ניתן להגיד שיש כמה מוקדים מרכזיים בהם ניתן למצוא ריכוזים של בתי קפה. איזור המארה, למשל, רווי בבתי קפה אופנתיים אשר מלאים בצעירים הפוקדים את הרובע. בתי הקפה הללו הם "מודרניים" יותר מבחינת אווירה ומתאימים מאוד לבילוי של ערב. באיזור מונפרנאס, ניתן למצוא ריכוז מדהים של בתי קפה עם עבר מפואר, אשר האווירה בהם מזכירה יותר את תקופת הוגי הדעות והמהפכנים שישבו בהם. אגב, בתי הקפה הללו הם החביבים עלי יותר....את המודרניים אפשר למצוא גם בת"א, אבל היכן עוד ניתן לשבת במקום בו ישב בעבר בלזאק? ריכוז נוסף של בתי קפה תמצאו באזור סאינט ז'רמן האהוב עלי מאוד...גם שם בתי הקפה מביאים עמם היסטוריה עשירה, ובנוסף ממוקמים באחד המקומות המרכזיים והתוססים ביותר של פריס.

בפריס יש שלושה בתי קפה שאני פוקדת בכל ביקור בעיר. בנוסף, אני מנסה מדי פעם בתי קפה אחרים...אבל תמיד מעדיפה את השלושה שלי. מדובר בבתי קפה מוכרים, מפורסמים וכאלו שכל מדריך תיירים המכבד את עצמו ממליץ עליהם...ועדיין הם נשארים אינטימיים במידה, הומים במידה וממוקמים במקומות אשר אהובים עלי מאוד.על קפה "אנג'לינה" כתבתי כבר בפוסט נפרד, לכן לא ארחיב עליו כאן. זהו אחד מבתי הקפה שאני עוברת בהם בכל ביקור, לפחות פעם אחת. אם בגלל השוקולה שו המדהים שלהם, אם בגלל אמוריי המארח שנוצר ביננו קשר מיוחד ואם בגלל מיקומו ממול לגני טוילרי האהובים עלי מאוד. אנג'לינה דווקא שונה משני בתי הקפה האחרים האהובים עלי, משום שאין בו אזור ישיבה אשר ממוקם בחוץ ופונה לרחוב. עם זאת, ישנם כמה שולחנות אשר צמודים לחלון הפונה לרחוב ריבולי ולאחת הכניסות לגני טוילרי...כמובן שכאשר אני שם, אמוריי כבר יודע שאני אוהבת לשבת בצמוד לחלון ולהשקיף על פריס שלי. עוד על אנג'לינה כולל מיקום והמלצות נוספות, ניתן לקרוא כאן.קפה נוסף שאני לא מוותרת עליו הוא קפה "לה דה מאגו"...ובצרפתית LES DEUX MAGOTS. מדובר בבית קפה אשר נמצא באחד המקומות הנפלאים ביותר בפריס, אזור סאינט ז'רמן. מדובר ברובע אשר נמצא בגדה השמאלית ויש לו עבר תרבותי עשיר ביותר. למעשה, אזור סאינט ז'רמן הפך ל"יורש" של מונפרנאס וגם בבתי הקפה שבו, התנהלו חיי בוהמה, כתבו ספרים, יצרו יצירות והגו דעות. בית הקפה ממוקם בכיכר סאינט ז'רמן דה פרה והוא מקום אולטימטיבי לראות ולהראות. נכון, יש בו כיום הרבה תיירים, אבל יש בו גם הרבה מקומיים אשר לא נוטשים אותו, למרות שהוא כבר לא אינטימי כמו שהיה בתחילת דרכו. גם בבית הקפה הזה מומלץ מאוד להזמין שוקולה שו, ארוחת בוקר צרפתית או סתם קפה מול הרחוב. שימו לב למלצרים המקצועיים ביותר אשר עובדים בבית הקפה, מדובר במקצוע של ממש והיעילות שלהם פשוט מדהימה. אל תבהלו אם מביאים לכם את החשבון באמצע השהות בבית הקפה, או אפילו בתחילתה...כך זה בפריס, ואין הדבר מרמז על רצון לשלח אותכם מבית הקפה, פשוט תשארו כמה שבא לכם. לעוד מידע על בית הקפה, כתובת מדוייקת, ולקריאה על ההיסטוריה המרתקת שלו, כנסו לאתר של בית הקפה, http://www.lesdeuxmagots.fr/.

קרוב לקפה "לה דה מאגו" שוכן לו "קפה דה פלור" - CAFE DE FLORE. הקפה ממוקם על רחוב סאינט ז'רמן והוא גם כן בית קפה עם היסטוריה עשירה ומרתקת. לדעתי קפה פלור שונה באווירה משכנו, זאת למרות הקרבה הגאוגרפית ביניהם. מדובר בקפה עם אווירה יותר ספרותית כזו, ספות אדומות מוצקות, משהו שמתאים לישיבה נינוחה לטובת קריאת ספר או לכתיבת אחד....בכל מקרה, הייתי ממליצה לחובבי בתי הקפה לנסות את שניהם, משום שמדובר ממש בהיסטוריה מהלכת, או יותר נכון יושבת. למידע נוסף, מיקום מדוייק ועוד כנסו לאתר של בית הקפה, http://www.cafedeflore.fr/.

כמובן שפריס מוצפת בעוד מאות בתי קפה, איזה הוא החביב עליכם? אשמח לשמוע...
שלכם
שרון

3 תגובות:

 1. הי שרון, כרגיל אוהבת כול מילה.... אבל האמת אני את הקפה פחות אוהבת, אף קפה לא ממש עונה על ההגדרה "קפה הפוך" שכול כך אהוב עלי בישראל. אבל העוגות שלהם....... העוגות והעוגיות חבל"ז בזבז.

  בפסח חברה שלי מגיעה בישראל ואני הגרור אותה לכול המקומות המופלאים שאת היכרת לי.

  השבמחק
 2. שוניתוש, מה קורה???? איך הקור אצלכם? כאן פשוט שרב. אני מתה לבוא, אבל את יודעת...
  אגב, לפי מה שהבנתי יש איזו תערוכה בפריס של בולנז'רי ופטיסרי בדיוק בימים אלו. גם כשאני אבוא תקחי אותי לכל המקומות שהכרתי לך? :-) נשיקות

  השבמחק
 3. שרון הבלוג מקסים
  רציתי לשלוח מייל אבל לא מצאתי אותו
  אולי פה זה בעצם המייל שלך
  תודה על העזרה בחיפוש דירה לקיץ
  המייל שלי הוא
  artofgold@gmail.com

  השבמחק

תודה על התגובה, שיהיה מתוק :-)

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *