לפני החגים מתחדש הכל...

דצמבר, החג של החגים בחיפה, החודש של החגים בכל העולם הנוצרי. אני זוכרת שקמתי בבוקר אחד באוקטובר, נסעתי לי לעבודה באוטובוס המחומם, והתבוננתי כהרגלי על הגשרים, העצים, השדרה. פתאום, באמצע אוקטובר, התחילו לצמוח להם על העצים עלים חדשים, זכוכיתיים משהו, שקופים, מחוברים לחוטי חשמל. באותו בוקר, ראיתי מנופים מאויישים בעובדים, אשר מאותו רגע ועד השבוע האחרון של חודש נובמבר, עסקו במלאכת הקודש של קישוט עיר האורות, באורות.

כחודש וחצי עמלו מנופאים וחשמלאים על הלבשת העיר בקישוטים מסוגים שונים, צורות שונות וצבעים מגוונים. לאט לאט לבשה לה העיר כסות של חג ובלי להרגיש הגיע לו חודש דצמבר. כמה ימים לפני תחילת החודש, הכריזו על הדלקת האורות המסורתית והעיר כולה נדלקה לה (ורק במשמעות החיובית של העניין...).

מחזה האורות בערב פשוט מרהיב. התצוגה המדהימה ביותר נמצאת כמובן בשדרת השאנז אליזה, לכל אורכה בואך הקונקורד (אגב הגלגל הענק שוב התמקם לו בכיכר הקונקורד והוא מהווה המשך ישיר לאורות המרהיבים שבשדרה). כמו כן, יזמה כל עירייה קישוטים ברחובות הראשיים של כל אחד מ 20 רבעי העיר. כך בעצם, מתקבל לו מרקם של אורות בצבעים ובסגנונות שונים שמאחד את כל העיר לקישוט אחד גדול.

גם החנויות לובשות חג, מתקשטות להן בקישוטי החג ועושות הכל כדי להיות חלק מהנוף העירוני החגיגי. כמובן שמדובר לא רק בחג האורות, אלא גם בחג הקניות וככזה, הרי שלכבודו ישנן פתיחות מיוחדות של כל החנויות הגדולות גם בימי ראשון של כל חודש דצמבר (עד החג). אגב, באחת הכתבות בטלוויזיה הצרפתית הסבירה אחת ממנהלות "גאלרי לאפייט" (בית כלבו ענק בפריס, הידוע בקישוטי החג המרהיבים שלו) שכמות הקונים בכל יום בחודש דצמבר, הפוקדים את החנות, הנה פי 10 מהכמות הרגילה. שווה להשקיע בקישוטים לא?

שווקי נואל גם כן צצו להם בעיר כמיטב המסורת. השוק הגדול ביותר בפריס ממוקם בשדרת השאנז אליזה, בין אזור החנויות לבין כיכר הקונקורד. גם אותו מצאתי באיזה בוקר, כאילו עמלו על הקמתו גמדים קטנים בלילה. עשרות ביתנים לבנים מוקמו לאורך השדרה ובהם כל טוב - מוצרי החג והחורף, קישוטי חג המולד, מיני מזונות שקשורים לחג ולחורף (יין חם, מאכלים מחממים וכבדים, נקניקים, שוקולדים ועוד), מתנות, כרטיסי ברכה וגם קצת דוכנים שמזכירים את עיר הנוער בחיפה. את השוק פוקדים עשרות אלפי אנשים ביום, אשר רוכשים פריטים לא שימושיים ונהנים מריח היין המשכר ומטעם הערמונים על האש.
אני מודה שבימים שכאלו, נראים לי הצרפתים גרועים מאתנו בנושא המתנות. כמות האנשים הממלאים את החנויות פשוט מדהימה. כמויות המתנות שנרכשות לא תתוארנה. האריזות, השקיות, הקישוטים על האריזות, הכל כל כך מושקע, ממש בית מקדש למתנה.  ומצד שני...להם יש את זה בדיוק פעם בשנה, אצלנו זה קורה פעמיים שלוש לפחות, אז אולי הם בעצם כן שפויים יותר.

ולסיום, למי שמגיע לעיר האורות בחג האורות, כיאה לעיריית פריס, גם הפעם היא דאגה לכם לכל המידע הרלוונטי. כאן תוכלו למצוא מידע על מיקומי תצוגות האורות, שווקי נואל ועוד ועוד. כנסו.
חגים שמחים!
שלכם
שרון

2 comments:

  1. היי שרון, הגעתי לפאריז מספר פעמים בתקופה זו (גם כדי לחגוג את יום הולדתי) ואין כמו פאריז המקושטת והנוצצת עם אווירת הקניות, צלילי הפעמונים בדלתות הכניסה לחנויות הקטנות והשירים ג'ינגל בלס ג'ינגל בלס...אז ד"ש לפאפא נואל ותהני מכל היופי הזה.

    השבמחק
  2. הי שרון.כיף לקום בבוקר, למהר לעבודה, לפתוח את הבלוג ולראות כמה כיף בפריז!!כל כך יפה שזה כמעט כואב וזה מאד מאד מפתה להגיע.... אני נמקנאה בהם נורא על קישוטי חג המולד, אני מבקשת ממי שנוסע להביא לי, וכאן אנילא מוצאת! תאכלי טוב-קר אצלך נורא, הערמונים נראים נפלא, ותקני הרבה קופסאות עם הפתעות!!

    השבמחק

תודה על התגובה, שיהיה מתוק :-)

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *