אם אין לחם תאכלו גאלט

אחרי שעוברים שנה קלנדרית מלאה במקום כלשהו, כבר אפשר להתחבר לתקופה מסוימת בשנה, אפשר להתגעגע לעונה מסוימת ולצפות ליום אחד מיוחד. התקופה הנוכחית בפריס, היא אחת האהובות עלי בשנה. העיר כולה מקושטת, מוארת וחגי סוף השנה שנמשכים בדיוק יומיים, מורגשים כמעט חודשיים. 

שנת 2012 התחילה, נשארו עוד כמה ימים של זיכרונות מתוקים מהחגיגות, מעט אורות, שאריות של קישוטים, שוקולדים של החג שנמכרים בהנחה ועצי אשוח המונחים על המדרכות, ממתינים לאיסוף של העירייה, הם עשו את שלהם. ממש בימים האלו, שאחרי חגי סוף השנה, חשבו איך לעשות לנו את הנחיתה רכה ודאגו לנו לעוד אירוע מיוחד - חג ההתגלות, או בשמו האחר הלילה ה 12. לא אכנס להסבר מקיף על החג הנוצרי הזה, תוכלו לקרוא עליו ברשת, רק אומר שתכליתו התגלותו של אלוהים בצורת אדם, בדמותו של ישו.

בצרפת, מציינים את החג ביום ראשון השני שלאחר חג המולד. אז למה כל כך מעניין אותי חג ההתגלות? שלא תחשבו שהייתה לי איזו הארה דתית, למרות שהחגים האחרונים בהחלט חביבים בעיניי, פשוט מדובר בעוד חג עבורו מיוצר קינוח מיוחד. הפעם מדובר בעוגת המלכים, או בשמה הצרפתי GALETTE DES ROIS. 

הגאלט היא עוגה העשויה מבצק עלים, צורתה עגולה והיא בד"כ ממולאת בקרם כלשהו. המילוי המסורתי הוא קרם פרנג'יפאן  שהנו קרם על בסיס שקדים. כיום ניתן למצוא סוגים שונים של מילויים - פירות, קרמים שונים, שוקולד וכל דבר אשר יכול לשמש כמילוי לבצק חמאתי ועסיסי. מלבד הטעם והקלוריות, תוכלו למצוא בתוך הגאלט גם הפתעה, אותה הטמין האופה בצורה כזו, שרק אחד מבין אוכלי הגאלט יוכל למצוא אותה. בעבר הייתה זו שעועית שהוטמנה ועם השנים התפתח תחום הפתעות הגאלט, עד שהיום ניתן להטמין כמעט כל דבר בתוך העוגה. אכילת הגאלט היא אירוע משפחתי-חברתי, כשכל משתתף מקבל חתיכה מהגאלט. על פי המסורת, יש לחתוך את הגאלט למספר חתיכות, כמספר המשתתפים באירוע, ולהוסיף עוד חתיכה אחת לטובת עני שיגיע לבית.

הגאלט לא סתם נקרא עוגת המלכים, שהרי הוא מגיע עם כתר. כן כן, כל רוכש גאלט, מקבל ביחד עם העוגה כתר מקרטון, ממש דומה לזה שחילקו בשנות ה 90 בבורגר קינג. המשתתף אשר מוצא את ההפתעה בחתיכת הגאלט אותה קיבל, מוכתר כמלך לאותו היום ויש לו זכויות רבות.

עם התפתחות מוסד הפטיסרי הצרפתי בכלל והפריסאי בפרט, הרי שהגאלטים לובשים צורות שונות וממולאים במילויים מעניינים ופחות מסורתיים. כיום ניתן למצוא גאלט מרובע (בניגוד לכל כללי הגאלט), גאלט ממולא בשוקולד, גאלט ממולא בפיסטוק או בתפוחים ועוד ועוד. התפתחות תחום הגאלטים מזכירה את התפתחות תחום המקרונים. היום יש בעצם "קארט בלאנש" להיות יצירתי, גם במסגרת הקינוחים הקלאסיים-מסורתיים, הצרפתיים יצאו מעט מהקופסא והסכימו להכיל ולאכול שינויים מבניים בקינוחים הכל כך מוכרים, להם מסורת של מאות שנים.


אז קדימה, חלקו את הגאלט, אולי אחד מכם יהיה מלך ליום אחד.
שלכם
שרון


11 תגובות:

 1. הנפלד6/1/12 23:13

  איזה יופי! זה מזכיר לי שמישהו כתב על מסורת חג ולד סקנדינבית, שבה הם מחביאים בקינוח שקד אחד - הוא אמר שזה כמו אפיקומן, רק הפוך.

  השבמחק
 2. נו באמת... ככה זה פיר לעשות לחובב פחממות מתוקות שכמותי..? הבלוג עם הכי הרבה פוד-אפיל שאני מכיר :)

  השבמחק
 3. MYX אתה פשוט צריך לבוא כבר...זה בטוח יעזור לך להיגאל מייסוריך :-)
  נשיקות

  השבמחק
 4. אנונימי7/1/12 12:20

  אז זה כבר לא יהיה כשאבוא? באסה! אמא

  השבמחק
 5. אמא, מרוב קלוריות ופחמימות שכן יהיו כאן כאשר תבואי, תצטרכי להביא איתך הרבה אינסולין. נא להערך!

  השבמחק
 6. הי שרון.כל אלו רק מחזקים בי את הידיעה שהביקור הבא שלי בפריז יתרחש בדצמבר. הכל יהיה שונה, המראות, האוכל. שיהיה שבוע מקסים ומתוק!

  השבמחק
 7. ציפי, דצמבר עונה מדהימה בפריס, בתקווה שלא נופלים על ימי חורף קשים מדי.
  תמשיכי להנות!
  שרון

  השבמחק
 8. אנונימי22/1/12 21:57

  האם יש הבדל בין מאפה זה לפיטיוויה?

  השבמחק
 9. אנונימי3/1/15 22:24

  אמא שלי הכינה לשבת��

  השבמחק
 10. ואני בהחלט הולכת להכין את זה !!! ואיך אני אוהבת את הבלוג שלך! יעל

  השבמחק

תודה על התגובה, שיהיה מתוק :-)

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *