CHOUX D'ENFER שו מהגיהנום, או יותר נכון מגן עדן, מתחת לאייפל

מגדל הפחזניות של דוקאס ומישלאק (צילום: שרון היינריך)
מגדל אייפל הוא שכן שלי, הוא חלק בלתי נפרד מסביבת המגורים שלי, אני עוברת לידו, מתחתיו ומולו בכל יום כמה וכמה פעמים. הוא לא כזה יפה וגם לא ממש מתקשר איתי, אבל הוא עוצמתי, הוא מזכיר לי תמיד איפה אני נמצאת והתיירים הרבים שמצטלמים מתחתיו בהתלהבות של ילדים מזכירים לי שיש אנשים שחוסכים כל אגורה כדי ללחוץ לו יד פעם אחת בחייהם. 

כל כך מישלאק (צילום: שרון היינריך)
מתחת למגדל מתנהל עולם שלם, הספינות על הסיין, מרפסת הטרוקדרו וגני השאן דה מארס המשתרעים למרגלותיו מהווים אכסניה למגוון רחב של פעילויות. פיקניקים בימים חמימים, תיירים מכל העולם ומקומיים שיוצאים לריצת בוקר במסלול ההיקפי של הגנים, כל אלו משתלבים ביחד עם תעשייה שלמה של מוכרי מזכרות חוקיים ולא חוקיים המציפים את האזור. תחנת המטרו הקרובה ביותר למגדל היא ביר חקים אליה מגיע קו 6 המקסים. הדרך מהמטרו למגדל היא כמובן שדרת הקניות של האייפל, הכוונה כמובן לקניות של מזכרות, נשנושים וכדומה. לא פלא שבדיוק בדרך הזו, בה עוברים כמעט כל התיירים המגיעים למגדל, החליטו שני הענקים אלן דוקאס (Alain Ducasse) וכריסטוף מישלאק (Christophe Michalak) לפתוח להם מעין קיוסק שמוכר להמונים אך ורק שוקטים, אותן פחזניות קטנות שמשגעות את כולם.

שו להמונים (צילום: שרון היינריך)
דוקאס, השף הנודע זה שהיה מעוטר בהכי הרבה כוכבי מישלן למסעדותיו ברגע נתון, עבר לא מזמן (גם) לצד המתוק של המפה, עת פתח את מפעל השוקולד שלו בפריז. מישלאק, לעומת זאת, היה מאז ומתמיד בעסקי המתוקים (בקרוב תוכלו לקרוא על כך בהרחבה) ולשניים קשר ארוך שנים, על רקע היותו של מישלאק השף פטיסייר הראשי של מלון פלזה אתנה, בו ממוקמת אחת ממסעדותיו המפורסמות של דוקאס. השילוב הזה של שני דוכסים בתחומם, מעניין מאוד.

ממש כמו חללית קטנה שנחתה מתחת לאייפל (צילום: שרון היינריך)
CHOUX D'ENFER, כך בחר אלן דוקאס לקרוא לקיוסק הקטן החדש שלו, "שו מהגיהנום", לדעתי השם שו מגן עדן דווקא יותר מתאים, אבל היי, כשאתה דוקאס, גם גיהינום נשמע טוב. הרעיון החדש של דוקאס מרשים ביותר, מהקומה השלישית של מגדל אייפל, על גג העולם, ירד דוקאס הישר אל רגליו של המגדל, למיקום העממי ביותר שמגיע אל כל אחד ואחת. כך זה כשכובשים כל פסגה, אפשר להתחיל ללכת בשבילים העממיים של כולם בביטחון רב. הדוכן עוצב על ידי פטריק ג'ואה (Patrick Jouin) בצורה שיקית ומודרנית, בצבעי אפור כהה וורוד, שונה מכל קיוסק אחר בסביבה, הוא נראה כמו חללית קטנה שנחתה ממש ליד מגדל האייפל והעיצוב שלו בהחלט מזכיר לנו מי עומד מאחורי המקום.

טריות היא שם המשחק (צילום: שרון היינריך)
השו הוא בעצם בצק רבוך, ניתן למצוא אותו בפטיסרי הצרפתית הקלאסית בכמה צורות. בצורתו העגולה אנחנו מכירים אותו כפחזניות ובצורתו המאורכת כאקלר. הבצק הרבוך מוכר מאוד גם בקינוח הצרפתי המפורסם, הפרי-ברסט, שאת המתכון שלו העלתי לאחרונה, שם הוא מופיע בצורת גלגל. הבצק הרבוך הוא בצק מלא באוויר, שבאפייתו נוצר מעין כיס המאפשר מילויו בכל דבר העולה על דעתו של השף, אם במילוי מתוק ואם במילוי מלוח. בדיוק על הרעיון הזה החליט דוקאס להתבסס במקום החדש.

בתוך הקיוסק, שקיות הזילוף ממתינות (צילום: שרון היינריך)
ביחד עם כריסטוף מישלאק, שיצר את המתכונים למקום, מציע דוקאס לעוברים ושבים פחזניות קטנות ממולאות במגוון מילויים, או פחזניות ריקות (מתוקות או מלוחות) לנשנוש קליל יותר, הנקראות שוקטים. חלק מתהליך האפייה מתרחש במקום, כך שהבצק מגיע אליכם חמים ופריך. אם תבחרו את הפחזניות עם המילוי, הרי שתהליך המילוי עצמו יעשה מול עיניכם על פי בחירתכם. בצורה כזו, שומר הבצק על הפריכות שלו והמילוי לא מרטיב אותו לאחר שנח בו כמה זמן. כמובן שמדובר גם בגימיק נחמד, לראות את המוכרן או המוכרנית אוחזים בשקית הזילוף וממלאים את הפחזנית השמנמנה. המילויים המוצעים לפחזניות המתוקות הם שוקולד משובח, קרמל מלוח, וניל מדגסקר, קפה והדרים. הסוד, מסביר מישלאק, הוא איזון הטעמים והניגוד בין הטמפרטורה החמימה של הבצק לטמפרטורה של הקרם הממלא אותו. אם אתם מעדיפים מלוח, תוכלו למצא במקום שו עם גבינה, פלפל שחור, קארי ועוד.

נסו את הקרמל ואת הוניל, תענוג של ביס או ביס של תענוג (צילום: שרון היינריך)


Intersection rue Jean Rey and Quai Branly
75015
 שעות פתיחה: כל יום 09:00 עד 20:30
מטרו: BIR-HAKEIM

שלכם
שרון

תגובה 1:

  1. אין על האוכל הצרפתי, אין כל ספק ! אני בעצמי מפאריז ומכירה טוב מאוד, כמו שאומרים בצרפתית : comme ma poche (כמו הכיס שלי) ! הכי הרבה, בהגשר ל-"שו" (chou) אני אוהבת את ה"שוקט" (chouquette) בכל אופן בתאבון !

    השבמחק

תודה על התגובה, שיהיה מתוק :-)

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *